Bostancıoğlu

COVID-19 HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) Aralık 2019’da ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülmüş ve daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca koronavirüsler, soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Koronavirüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en yaygın semptomları ateş, yorgunluk, kuru öksürük ve nefes darlığıdır. Bazı hastalarda ise kendini burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da ishal gibi rahatsızlıklarla da gösterebilir. Bu semptomlar hemen kendini belli etmez, hafif ve yavaş yavaş ilerlemeye başlar. Ayrıca bazı insanlar da, enfekte olduğu halde herhangi bir semptom görülmeyebilir. COVID-19 virüsünü alan her 6 kişiden 1’i ağır hastalanır ve nefes almakta güçlük çeker. 60 yaş üstü ve kalp yetmezliği, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan insanlarda bu hastalık daha ağır geçiriliyor. Bahsedilen belirtileri taşıyan insanlar hemen tıbbi yardım almalıdır.

COVID-19’u Grip Gibi Hastalıklardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Koronavirüsü diğer hastalıklardan ayıran en önemli özellik, nefes darlığı şikayetinin grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklarda yaşanmamasıdır. Bu zamana kadar grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklarda nefes darlığı tanısına rastlanmamıştır. Alerji hastalarında ise nefes darlığı sorunu yaşanırken, COVID-19’da bulunan yüksek ateş semptomuna rastlanmadığı için iki hastalığı birbirinden ayırabiliyorlar.

Koronavirüsler Nasıl Bulaşır?

Hastalık kişiden kişiye öksürük, hapşuruk ve konuşurken yayılan küçük damlacıklar ile bulaşır. Aynı zamanda hasta kişinin ağzından çıkan bu damlacıklar etraftaki nesne ve yüzeylere de bulaşır. Diğer insanlar bu hasta kişiyle doğrudan temas ederse ya da damlacıkların temas ettiği alanlara dokunup, ellerini yıkamadan ağzına, gözüne ya da burnuna götürürse hastalığa yakalanmış olurlar.

Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

Dünya Sağlık Örgüt’ünün (WHO) bu konudaki önerisi düzenli el yıkama, öksürük ya da hapşuruk gibi durumlarda ağzı ve burnu tek kullanımlık mendil ya da dirsek içi ile kapatmak, ellerin göz, burun ve ağız temasından kaçınmasını sağlamak. Zorunlu olarak dışarı çıkma durumunda, hasta kişilerin olabilme ihtimaline karşılık maske ve eldiven kullanmanızda fayda var. Ayrıca çevrenizdeki insanlarla sosyal mesafeyi korumanız ve en az 1 metre mesafeden konuşmanız gerekiyor. Mümkün oldukça evde kalmanız ise hem sizin hem de ailenizin sağlığı için büyük önem taşıyor.

COVID-19’un Tedavisi Var Mı?

Yeni tip Koronavirüs enfeksiyonu için geliştirilen herhangi bir aşı ya da spesifik tedavi mevcut değildir. Antibiyotikler hastalığın önlenmesine yardım olmaz. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla birlikte kronik rahatsızlığının olmaması iyileşme sürecinde çok önemli bir etkendir.

  • COVID-19 HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER
COVID-19 HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER