Bostancıoğlu

KIŞ LASTİĞİ

 

Sürüş güvenliğinde  otomobillerin teknik donanım ve sağlamlığı kadar lastikler de büyük öneme sahiptir. Ne yazık ki ülkemizde kış lastikleri ile ilgili sürücülerde ciddi oranda farkındalık eksikliği bulunmaktadır.
 

Öyle ki; sürücüler kış lastiğinin sadece yoğun kar ve buz dönemlerinde kullanabileceği inancını taşımaktadırlar.  Kış lastiklerinin sadece karda ve buzda değil, hava sıcaklığının 7°nin altına düştüğü tüm hava koşullarında kullanılması gerekmektedir. Hava sıcaklığının 7 °nin altına düşmesi ile yaz lastikleri sertleşmeye başlarken, kış lastikleri üretiminde kullanılan silika teknolojisi ile kauçuk karışımı sayesinde standart lastiklerden daha çabuk ısınır. Dolayısıyla, büzüşme, sertleşme yapmaz ve gergin durur.

 

Bu sayede desen aralıkları küçülmez, lastiğin tutunma kabiliyeti artar. Sadece kar değil, yağmur, çamur hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre sürüş güvenliği açısından avantaj sağlar. Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir tutuşa sahiptir. Kış lastikleri ile donatılmış bir araç karla kaplı bir yolda (50 km/s hızla giderken) 35 metrede durabilir – normal lastiklerle bu fren mesafesi 8 metre daha fazladır (43 metre). Bu iki araç boyu anlamına gelir. Sadece parlak buz gibi çok kaygan zeminlerde tam tutunma sağlayamazlar. Bunun gibi farklı durumlarda patinaj zinciri ya da patinaj paleti kullanmak gerekir.

 

Standart lastiklere nazaran %40-%50 daha fazla yol tutuş sağlayan kış lastikleri sayesinde sürüş güvenliğinizi en üst seviyelere taşırken, maksimum çekiş ve fren gücünü zemine taşıyarak yol tutuş, fren kabiliyetinizi attırarak kendiniz, sevdikleriniz ve trafikteki herkesi tehlikeli durumlara düşmekten kurtarmış olursunuz.
 

Araç lastik ebadınıza uygun kış lastikleri için websitemizdeki herhangi bir iletişim formuna talebinizi yazabilirsiniz, güvenli sürüşler!

  • KIŞ LASTİĞİ
KIŞ LASTİĞİ